روش های درمان زگیل مقعدی

پنجشنبه 11 مرداد 1397
13:06
author1397

انتخاب درمان بستگی به تعداد و محل زگیل، اولویت های بیمار و سوابق بیمار بستگی دارد.

داروهای موضعی بیماری زگیل مقعدی

درمان با داروهای موضعی معمولا برای زگیل های بسیار کوچک و محدود به قسمت خارجی استفاده می شود. به خاطر داشته باشید که برای درمان زگیل مقعدی، حتما باید از داروهای موضعی مخصوص استفاده کنید و از هر نوع پمادی مانند پماد های ضد جوش در ناحیه مقعد استفاده نکنید.
برای استفاده از برخی داروها ممکن است نیاز باشد تا به مطب پزشک مراجعه کنید اما بیشتر داروها را می توانید در منزل مصرف کنید. معمولا مصرف دارو طی چند هفته یا بیشتر ادامه دارد. برخی از داروهای موضعی عبارت است از:

  • آلدارا، زیکلاارا
  • پودوفیلین
  • اسید تری کلرواستیک (TCA)
  • اسید بچکره ای (BCA)
  • سایر گزینه های درمان

کریوتراپی

در این روش از نیتروژن مایع برای از بین بردن زگیل ها استفاده می شود. نیتروژن مایع موجب انجماد زگیل ها می شود و پس از انجماد از بین می روند.

الکتروکوتر

در این روش پزشکان از یک جریان الکتریکی برای سوزاندن زگیل ها استفاده می کنند.

درمان زگیل مقعدی با لیزر

تکنیک درمان زگیل مقعدی با لیزر معمولا برای موارد پیشرفته و دشوار استفاده می شود. اگر زگیل گسترده باشد ممکن است مراحل درمان با لیزر چند جلسه طول بکشد.

جراحی زگیل مقعدی

جراحی زگیل مقعدی بر خلاف اسمش اصلا دشوار نیست و یک عمل سرپایی به حساب می آید. گزینه جراحی زگیل مقعدی برای زگیل های بزرگ و زگیل های داخل کانل مقعد که به درمان های دیگر پاسخ نداده اند، استفاده می شود. بیمار میتواند در همان روز عمل به خانه برگردد و نیاز به بستری در بیمارستان نیست.
در روش جراحی، پزشک با استفاده از ابزار مخصوص شروع به قطع زگیل مقعد می کند. به احتمال زیاد از داروهای بی حسی موضعی استفاده می شود ولی اگر تعداد زگیل مقعدی زیاد باشد، ممکن است بی حسی نخاعی و یا بیهوشی کامل برای بیمار در نظر گرفته شود.
پس از استفاده از روش های درمانی الکتروکوتر، کریوتراپی یا درمان جراحی زگیل مقعد، اکثر افراد برای چند روز احساس ناراحتی و درد دارند و به همین خاطر پزشک برای آنها مسکن تجویز می کند.
زمان بازگشت به زندگی عادی به شرایط فرد و میزان گستردگی زگیل مقعدی بستگی دارد.
بیماری زگیل مقعدی
تهدید کننده زندگی شما نیست و در اکثر موارد به سرطان تبدیل نمی شود. با این حال، ممکن است ویروس HPV در بدن شما ماندگار شود و پس از درمان منجر به عود مجدد بیماری شود. برای پیشگیری و یا تشخیص زود هنگام بیماری، طبق تشخیص و زمانبندی پزشک، به مطب مراجعه کنید.
مراجعه منظم به پزشک در سه ماه اول پس از درمان بسیار ضروری است.


[ بازدید : 8 ]
تمامی حقوق این وب سایت متعلق به سلامت و پزشکی است. || قدرت گرفته از DeyBlog.ir
× بستن تبلیغات